ایرتگ اپل به ردیابی یک چمدان مسروقه و دستگیری سارق آن کمک کرد

ردیاب ایرتگ (AirTag) اپل به کمک خانواده‌ای که چمدان‌شان به سرقت رفته بود آمد. این خانواده که می‌خواستند از کوه‌های کارولینای شمالی در آمریکا دیدن کنند، در فرودگاه متوجه شدند که یکی از چمدان‌هایشان ناپدید شده است. آن‌ها که یک ایرتگ در چمدان خود داشتند، با ردیابی آن توانستند چمدان خود و دزد آن را پیدا کنند.

براساس گزارش The Queen City News، این خانواده شب قبل از سفر، ردیاب‌های حدود ۳۰ دلاری ایرتگ را خریده بودند و بدون اینکه گمان کنند واقعاً ممکن است نیازی به ردیابی یک چمدان گمشده داشته باشند، یک ایرتگ را در آن قرار دادند. پس از سرقت چمدان، آن‌ها با استفاده از داده‌های موقعیت مکانی ایرتگ توانستند تا خانه‌ای که چمدان در آن بود بروند. سپس با پلیس تماس گرفتند.

پیداشدن چمدان به‌سرقت رفته با کمک ایرتگ

پلیس پس از ورود به خانه، چمدان این خانواده و چمدانی متعلق به یک فرد دیگر را پیدا کرد. با آنکه این خانواده چمدان خود را بازیافتند، اما محتویات آن خالی شده بود؛ پلیس معتقد است که محتویات این چمدان فروخته شده‌. البته یک مظنون توسط پلیس دستگیر و به ارتکاب جرایم متعدد سرقت و مواد مخدر متهم شده است. او فعلاً در بازداشت است.

اپل ردیاب‌های ایرتگ را به قیمت ۲۹ دلار می‌فروشد و می‌توان یک مجموعه چهارتایی را با قیمت ۹۹ دلار خریداری کرد. بسته چهارتایی حدود ۱۷ دلار ارزان‌تر از خرید تکی این ردیاب‌ها است. همچنین برای این ایرتگ‌ها می‌توان لوازم جانبی مختلفی مثل جاکلیدی تهیه کرد. در فروشگاه آنلاین اپل نیز می‌توان روی این ایرتگ‌ها به‌صورت رایگان شکل خاصی حک کرد. در زمان عرضه ایرتگ‌ اپل، نگرانی‌هایی مبنی بر نقض حریم خصوصی بین کاربران ایجاد شده بود، چون می‌توان از این گجت برای تعقیب غیرقانونی افراد نیز استفاده کرد.

به نظر می‌رسد که اپل اکنون درحال توسعه نسل دوم ایرتگ است. نسل دوم این ردیاب احتمالاً در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۴ عرضه خواهد شد. همچنین به‌نظر می‌رسد که هدست ویژن پرو می‌تواند به این ایرتگ متصل شود.

درباره ی کامران جوادی