ایکیا از سه سنسور هوشمند خانگی با قیمت کمتر از ۱۰ دلار رونمایی کرد

ایکیا سه سنسور هوشمند ارزان‌قیمت معرفی کرد. این سنسورها می‌توانند حرکت، وضعیت ورود و خروج ناگهانی و نشت آب را تشخیص دهند و به کاربر نوتیفیکیشن بفرستند. این سنسورها با هاب هوشمند Dirigera ایکیا نیز سازگار هستند. اولین سنسور از این سه دستگاه ژانویه ۲۰۲۴ (دی‌ماه ۱۴۰۲) با قیمت حدود ۱۰ دلار عرضه می‌شود.

ایکیا این سنسورها را در سایت رسمی خود معرفی کرده است. اولین سنسور Parasoll نام دارد که می‌توانید آن را روی در یا پنجره‌ خانه خود نصب کنید و در صورت باز یا بسته شدن غیرمنتظره، نوتیفیکیشنی برای شما ارسال می‌شود. همچنین این سنسور می‌تواند مستقیماً به یک لامپ هوشمند ایکیا وصل شود.

سنسورهای هوشمند ایکیا با قیمتی مقرون‌به‌صرفه

سنسور دومی که ایکیا معرفی کرده، Vallhorn است که با تشخیص حرکت شما، نور لامپ‌ها را فعال یا غیرفعال می‌کند؛ با کنترل حداکثر ۱۰ لامپ هوشمند ایکیا، می‌توانید رنگ و میزان نور موردنظر خود را انتخاب کنید. سنسور سوم نیز Barding نام دارد و بر نشت آب نظارت می‌کند. این سنسور به شما در مورد هرگونه نشتی آب هشدار می‌دهد. این دستگاه‌ها می‌توانند به تلفن همراه شما نوتیفیکیشن ارسال کنند یا زنگ هشدار را به صدا درآورند.

این سنسورها کوچک و سفید هستند و می‌توانند در هر نقطه خانه نیز نصب شوند. همه سنسورها با هاب هوشمند Dirigera ایکیا سازگار هستند؛ البته سنسور Vallhorn تنها با چراغ‌های هوشمند Tradfri کار می‌کند.

«استیپان بگیک»، توسعه‌دهنده طراحی محصول در ایکیا سوئد، در بیانیه‌ای گفته است:

«همه می‌خواهند در خانه احساس امنیت کنند و ما از ورود به حوزه محصولات هوشمند جدید که نه‌تنها زندگی بهتر، بلکه امن‌تری را در خانه فراهم می‌کنند، هیجان‌زده هستیم. ما معتقدیم که این محصولات می‌توانند آرامش خاطر و احساس کنترل و راحتی بیشتری را برای مشتریان ما ایجاد کنند. این سه دستگاه جدید پس از عرضه سنسورهای قبلی توسط ایکیا مانند Vindstyrka که کیفیت هوا را اندازه‌گیری می‌کند، عرضه می‌شوند.»

هنوز قیمت دقیق این محصولات در ایالات‌متحده اعلام نشده است؛ اما قیمت سنسور Parasoll در اروپا ۹٫۹۹ یورو خواهد بود و سنسورهای Vallhorn و Barding به‌ترتیب ۷٫۹۹ و ۹٫۹۹ یورو قیمت خواهند داشت. ممکن است این قیمت‌ها مستقیماً به دلار آمریکا تبدیل شوند یا شاید کمی گران‌تر باشند. البته این سنسورها هم‌زمان عرضه نخواهند شد؛ احتمالاً سنسور Vallhorn در ژانویه (دی‌ماه)، سنسور Parasoll در آوریل (فروردین‌ماه ۱۴۰۳) و سنسور Barding در جولای (تیر ۱۴۰۳) در ایالات‌متحده در دسترس قرار می‌گیرند.

درباره ی کامران جوادی