بعضی از اپ‌های هدست ویژن پرو دقیقاً همان اپ‌های آیپد یا آیفون هستند

اپل مدعی شده است که هدست ویژن پرو در زمان عرضه در ۱۳ بهمن‌ماه بیش از ۱ میلیون اپلیکیشن خواهد داشت، اما بلومبرگ می‌گوید برخی از این اپ‌ها به‌طور اختصاصی برای این هدست ساخته نشده‌اند و درواقع نسخه آیفون یا آیپد اپ‌هایی هستند که در محصول گران‌قیمت جدید کوپرتینویی‌ها قابل اجرا خواهند بود.

«مارک گرمن»، خبرنگار بلومبرگ می‌گوید بسیاری از اپلیکیشن‌های هدست ویژن پرو همان نسخه آیپد این برنامه‌ها خواهند بود. نکته جالب اینجاست که حتی بعضی از اپ‌های خود اپل مثل پادکست، نیوز، تقویم و Reminders هم چنین شرایطی دارند.

این مسئله شاید از یک نظر چندان عجیب به‌نظر نرسد. برای مثال، اپلیکیشن Reminders به جلوه سه‌بعدی عجیبی نیاز ندارد که برای ویژن پرو بازطراحی شود. اما از سوی دیگر، بسیاری از خریداران این هدست در تجربه اول توجه زیادی به عملکرد اپلیکیشن‌ها خواهند داشت، چرا که می‌خواهند پتانسیل‌های این دستگاه ۳۵۰۰ دلاری را برای انجام کارهای جدی و حرفه‌ای خود ارزیابی کنند؛ بنابراین هر مشکل کوچکی می‌تواند در دید آن‌ها بزرگ جلوه کند.

توسعه‌دهندگان استقبال قابل‌توجهی از هدست ویژن پرو نداشته‌اند

گرمن همچنین به‌طور کلی‌تر به تشریح وضعیت توسعه اپلیکیشن‌ها برای هدست ویژن پرو پرداخته است. به‌تازگی در گزارش‌ها گفته شد که نتفلیکس، اسپاتیفای و یوتوب قصد ندارند برای این هدست اپ اختصاصی توسعه دهند. به‌نظر می‌رسد که درمجموع خیلی از توسعه‌دهندگان مایل به پیروی از قوانین اپ استور و پرداخت کمیسیون ۳۰ درصدی این شرکت نیستند.

همچنین اپل ظاهراً در زمان عرضه تنها ۸۰ هزار ویژن پرو عرضه می‌کند که تعداد نسبتاً کمی است و انگیزه کافی برای توسعه اپلیکیشن در توسعه‌دهندگان ایجاد نمی‌کند. از طرفی، احتمالاً هنوز خیلی از توسعه‌دهندگان مستقل به این دستگاه پرهزینه یا کیت توسعه آن دسترسی پیدا نکرده‌اند.

با توجه به اینکه «مینگ-چی کو»، تحلیلگر سرشناس امور اپل نیز گفته بود که پس از اولین عرضه باید منتظر بمانیم تا ببینیم تقاضا برای این دستگاه افت پیدا می‌کند یا خیر؛ شرایط برای آینده هدست ویژن پرو می‌تواند تا حد زیادی غیرقابل پیش‌بینی باشد، اما زمان بالاخره همه‌چیز را مشخص خواهد کرد.

درباره ی کامران جوادی