دیزنی از HoloTile رونمایی کرد؛ فناوری جذابی که حرکت در دنیاهای VR را آسان‌تر می‌کند [تماشا کنید]

دیزنی به‌تازگی از یک فناوری به‌ نام HoloTile رونمایی کرده است که می‌تواند مشکل حرکت با هدست‌های واقعیت مجازی (VR) را برطرف کند. این فناوری یک پد تقریباً نازک است که روی آن می‌توانید به هر جهتی حرکت کنید. همچنین چندنفر می‌توانند روی آن بایستند و به جهت‌های مختلف راه بروند.

براساس گزارش TechCrunch، راه‌حل دیزنی برای مشکل حرکت هنگام استفاده از هدست‌های VR منحصربه‌فرد است. به‌نظر می‌رسد این فناوری از توپ‌های کوچکی تشکیل شده است که مطابق با حرکت پای شما می‌چرخند. همچنین این فناوری تک‌نفره نیست و چندنفر می‌توانند هم‌زمان از آن استفاده کنند. البته هنوز HoloTile کامل نشده و دیزنی مشغول آزمایش و بررسی آن است.

فناوری HoloTile دیزنی

یکی از مشکلات اصلی هنگام استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی، مخصوصاً وقتی ایستاده باشید، افتادن یا برخورد با اشیای اطراف است. با آنکه هدست‌های واقعیت مجازی معمولاً محیط اطراف را اسکن می‌کنند و درصورت نزدیک‌شدن به چیزی به شما اخطار می‌دهند، اما تجربه غرق‌شدن در دنیای مجازی را از شما می‌گیرند. فناوری HoloTile دیزنی احتمالاً بتواند این مشکل را برطرف کند.

HoloTile دیزنی

این سیستم از صدها شیء موزاییکی‌شکل کوچک و گرد تشکیل شده است که به‌اندازه یک سکه هستند. هرکدام به‌نوعی یک تردمیل کوچک و همه‌سو محسوب می‌شوند که با یکدیگر، مانع از خروج کاربر از محدوده تعیین‌شده می‌شوند.

قابلیت پشتیبانی از چندین نفر، شاید بهترین ویژگی این فناوری باشد. البته هنوز مشخص نیست که آیا این فناوری از سرعت بالا نیز پشتیبانی می‌کند یا خیر (چون در ویدیوی بالا فرد به‌آهستگی و بااحتیاط راه می‌رود) و اینکه حداکثر وزن افراد باید چقدر باشد. البته درحال‌حاضر HoloTile یک پروژه تحقیقاتی است و نمی‌توان انتظار زیادی از آن داشت.

همچنین به‌نظر می‌رسد که این فناوری برای استفاده خانگی بسیار گران باشد. احتمال دارد دیزنی از این فناوری در بخش واقعیت مجازی پارک‌های خود استفاده کند.

درباره ی کامران جوادی