سامسونگ از یک مانیتور سه‌بعدی پرده برداشت؛ نمایش محتوا بدون نیاز به عینک مخصوص

سامسونگ قبل از آغاز رسمی نمایشگاه CES 2024، از فناوری جدیدی در مانیتورهای دو‌بعدی/سه‌بعدی گیمینگ پرده برداشت. با این فناوری، می‌توانید بدون عینک تصاویر سه‌بعدی را تماشا کنید. این مانیتور دو دوربین در بالای پنل خود دارد که حرکت چشم‌ها و سر شما را ردیابی می‌کند و باعث می‌شود تصاویر مسطح، سه‌بعدی به‌نظر برسند. یکی از ویژگی‌هایی که این مانیتور را از رقبای دیگر متمایز می‌کند، پردازش درونی این مانیتور است که شما را از نصب نرم‌افزار بی‌نیاز می‌کند.

اگرچه تلویزیون‌های سه‌بعدی بدون عینک مدت‌هاست که وجود دارند، اما هیچ‌وقت آنچنان که باید، تجربه خوبی به کاربر ارائه نکرده‌اند. حالا خبرنگار سایت Digital Trends توانسته است این فناوری جدید سامسونگ را بدون هیچ لوازم جانبی دیگری تجربه کند و به نظر او، این فناوری شگفت‌انگیز است؛ چرا که عملکرد بسیار خوبی دارد. سامسونگ هنوز اطلاعات چندانی از این مانیتور منتشر نکرده است و قیمت، رفرش ریت و دیگر مشخصات آن معلوم نیست.

بازی Lies of P در مانیتور سه‌بعدی سامسونگ

فناوری جدید سامسونگ در مانیتور سه‌بعدی گیمینگ

این مانیتور جدید درواقع قابلیت ۲D/3D دارد و سامسونگ می‌گوید که می‌توانید فوراً آن را به حالت دوبعدی تغییر دهید یا آنکه در صورت تمایل، می‌توانید همیشه از حالت سه‌بعدی استفاده کنید. این مانیتور بازی‌های دوبعدی را به سه‌بعدی تبدیل می‌کند و برخلاف مانیتور سه‌بعدی ایسر، نیازی به استفاده از نرم‌افزار خاصی ندارید.

البته فناوری فعلی سامسونگ ضعف‌هایی نیز دارد. برای مثال، هنگام چرخیدن دوربین در بازی Lies of P، عناصر پس‌زمینه منقطع می‌شوند و همراه چشم شما نمی‌چرخند. به‌نظر می‌رسد سامسونگ می‌خواهد با ناشران بازی همکاری کند تا تجربه سه‌بعدی بهتری ارائه دهد؛ همچنین این مانیتور با Steam VR نیز سازگار است.

سامسونگ گفته است که در اواخر سال ۲۰۲۴ جزئیات بیشتری از این مانیتور منتشر می‌کند.

درباره ی کامران جوادی