سامسونگ اولین نمایشگر شفاف MicroLED جهان را معرفی کرد

سامسونگ از اولین نمایشگر شفاف میکرو LED جهان رونمایی کرد. این نمایشگر در روز ابتدایی نمایشگاه CES 2024 در سه مدل با طراحی‌های کمی متفاوت به نمایش گذاشته شد. دو مدل از این نمایشگرها یک پنل با شیشه‌های رنگی دارند که سبب می‌شود اشیای پشت پنل‌ چندان مشخص نباشند؛ اما یکی از نمایشگرها نیز همانند شیشه‌های معمولی شفاف به‌نظر می‌رسد و درعین‌حال بدون هیچ فریمی، طراحی کم‌نظیر خود را به رخ می‌کشد.

براساس گزارش Cnet، اگرچه فناوری نمایشگرهای شفاف درحال رونق‌گرفتن است، اما سامسونگ با معرفی اولین نسخه شفاف صفحه‌نمایش میکرو LED خود، ادعا می‌کند که این محصول عملکردی بهتر از سایر صفحه‌نمایش‌های شفاف دارد. به‌نظر می‌رسد که نسخه میکرو LED سامسونگ بهترین ظاهر، به‌خصوص از نظر روشنایی و رنگ را داشته باشد.

نمایشگر شفاف میکرو LED سامسونگ

صفحه‌نمایش‌های شفاف OLED و یا LCD مدتی است که در دسترس هستند، اما سامسونگ می‌گوید فناوری نمایشگر میکرو LED آن تصاویر روشن‌تر و واضح‌تر ایجاد می‌کند و درضمن شفاف‌تر از فناوری‌های فعلی است؛ بدین معنا که شما خیلی واضح‌تر اشیای پشت نمایشگر را می‌بینید.

یکی از کاربردهای جالب چنین نمایشگری این است که می‌توان آن را جلوی یک تلویزیون معمولی قرار داد و اطلاعات تکمیلی را از آن دید. برای مثال، در حین تماشای فوتبال از یک تلویزیون معمولی، می‌توان از نمایشگرهای شفاف برای اضافه‌کردن اطلاعات آن مسابقه استفاده کرد؛ بدین صورت هم آن مسابقه فوتبال را می‌بینید، هم به اطلاعات و یا حتی تحلیل‌های بازی دسترسی دارید.

میکرو LED سامسونگ

فناوری‌های نمایشگرهای شفاف را می‌توان در محیط خانه نیز استفاده کرد، اما سامسونگ بیشتر تأکید دارد که کاربرد اصلی این نمایشگر در برنامه‌های تجاری است.

سامسونگ از فناوری استاندارد مات میکرو LED در تلویزیون‌های بزرگ و گران‌قیمت The Wall خود استفاده می‌کند. اما درحال‌حاضر این شرکت گفته است که قصد ندارد فناوری شفاف را روانه بازار کند، بنابراین آنچه که در نمایشگاه قرار دارد اساساً یک محصول مفهومی است و سامسونگ هیچ صحبتی در مورد قیمت یا زمان عرضه احتمالی این فناوری نداشته است.

درباره ی کامران جوادی