سامسونگ فناوری رقیب دالبی اتموس را اواخر ۲۰۲۴ عرضه خواهد کرد

سامسونگ آذرماه ۱۴۰۲ اعلام کرد که با مشارکت گوگل، یک فناوری صوتی فضایی سه‌بعدی جدید به نام IAMF را برای رقابت با دالبی اتموس ایجاد می‌کند. اکنون غول کره‌ای تأیید کرده است که IAMF اواخر سال ۲۰۲۴ به تلویزیون‌ها و محصولات صوتی این شرکت می‌آید.

در نمایشگاه CES 2024، سامسونگ با متخصصان صنعت درباره برنامه‌های خود برای IAMF صحبت کرد. این شرکت تأیید کرد که این فرمت صوتی سه‌بعدی (IAMF) در اواخر سال جاری میلادی عرضه خواهد شد. علاوه‌براین، یوتوب ظاهراً در اواخر سال ۲۰۲۴ شروع به انتشار محتواهایی با پشتیبانی از IAMF خواهد کرد.

فناوری IAMF سامسونگ

فناوری IAMF سامسونگ

برخلاف دالبی اتموس، با IAMF مجبور نخواهید بود که تجهیزات جدیدی برای پشتیبانی از این فناوری تهیه کنید. این فرمت پس از به‌روزرسانی روی تلویزیون‌های نسل قبلی و سیستم‌های صوتی قدیمی کار می‌کند. البته هنوز سامسونگ اعلام نکرده است که دقیقاً کدام دستگاه‌ها این فرمت صوتی را دریافت خواهند کرد، اما به‌نظر می‌رسد هر تلویزیون یا سیستم صوتی سامسونگ که از ارتقای سخت‌افزاری پشتیبانی می‌کند و تجهیزات لازم برای پخش صدای سه‌بعدی را دارد، از نظر فنی باید بتواند از IAMF بهره ببرد.

همچنین به‌احتمال‌فراوان IAMF در نسخه دسکتاپ وب یوتوب کار نکند. از آنجایی که مرورگرهایی مانند کروم فقط از خروجی استریو پشتیبانی می‌کنند، احتمال دارد پشتیبانی یوتوب از IAMF به موبایل و تلویزیون محدود شود. علاوه‌براین، یکی از مزیت‌های IAMF برخلاف دالبی اتموس، عدم نیاز به پرداخت هزینه و متن‌بازبودن آن است.

IAMF تقریباً تمام مزایای دالبی اتموس مانند پخش صدای افقی و عمودی را دارد؛ به‌علاوه، این فناوری با تجزیه‌وتحلیل هوش مصنوعی دقیقاً تشخیص می‌دهد که صدا در یک صحنه از کجا می‌آید. همچنین می‌تواند بر برخی عناصر صوتی مانند گفت‌وگو در فیلم‌ها و بازی‌ها برای وضوح بیشتر تأکید کند. هنوز مشخص نیست که سامسونگ نام این فناوری را IAMF می‌گذارد یا آن را با نام جذاب‌تری عرضه خواهد کرد.

درباره ی کامران جوادی