سونی از یک هدست واقعیت ترکیبی جدید با کنترلرهای متفاوت پرده برداشت

سونی در نمایشگاه CES از یک هدست واقعیت ترکیبی (XR) رونمایی کرد. این هدست از یک سیستم جدید «ایجاد محتوای فضایی» بهره می‌برد که به کاربران اجازه می‌دهد مدل‌های سه‌بعدی را ایجاد و ویرایش کنند. همچنین این هدست یک جفت کنترلر منحصربه‌فرد برای تعامل با واقعیت ترکیبی دارد. احتمالاً این هدست اواخر سال ۲۰۲۴ عرضه شود.

براساس گزارش ورج، این هدست از پردازنده اسنپدراگون +XR2 نسل ۲ پشتیبانی می‌کند و به نمایشگرهای OLED 4K مجهز شده است. ظاهراً هدست جدید سونی در وهله اول برای گیمرهای پلی‌استیشن توسعه نیافته؛ بلکه به گفته «کنیچیرو یوشیدا»، مدیرعامل سونی، این هدست جدید برای کاربران حرفه‌ای ساخته شده است که با عناصر و فضاهای سه‌بعدی کار می‌کنند. این هدست به کاربران این امکان را می‌دهد که اشیای مجازی در فضاهای فیزیکی خلق کنند.

هدست واقعیت ترکیبی جدید سونی

این هدست درمجموع شش دوربین و سنسور و دو کنترلر دارد. کنترلرهای این هدست، یکی «کنترلر حلقه» و دیگری «کنترلر اشاره‌گر» نام دارند. کنترلر اشاره‌گر در دست فرد قرار می‌گیرد و برای انتخاب اشیا به‌کار می‌رود. کنترلر حلقه نیز برای دستکاری اشیا است. همچنین سونی گفته که فناوری رندر اختصاصی این هدست امکان رندر کردن هرچه واقعی‌تر بافت‌های اشیای سه‌بعدی و حالات چهره انسان را فراهم می‌کند.

کنترلر حلقه (سمت راست) و کنترلر اشاره‌گر (سمت چپ)

سونی همچنین در مورد تعادل وزن این هدست صحبت کرد و گفت مرکز ثقل دستگاه را به‌خوبی متعادل کرده است. بخش نمایشگر هدست نیز به‌سمت بالا می‌چرخد و به کاربر این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به برداشتن کامل هدست، از حالت واقعیت مجازی خارج شود.

در این مراسم، سونی تصاویری از یک کاربر را نشان داد که هدست جدید را پوشیده و آسیب‌های یک ربات را تعمیر می‌کرد؛ دو مانیتور نیز در نزدیکی او چیزهایی را با جزئیات بیشتری نشان می‌دادند.

با توجه به کاربردهایی که سونی از این هدست نشان داد، به‌نظر می‌رسد که هدف سونی رقابت با ویژن پرو اپل نیست؛ این هدست بیشتر به‌عنوان یک کپی خلاقانه از HoloLens مایکروسافت به‌نظر می‌رسد.

درباره ی کامران جوادی