عرضه اپل واچ اولترا با نمایشگر microLED می‌تواند تا سال ۲۰۲۷ به تعویق بیفتد

طبق شایعات انتظار داریم که اپل در اپل واچ اولترا بعدی از نمایشگر microLED استفاده کند، اما گزارشی تازه از کره جنوبی می‌گوید مشکلات زنجیره تأمین احتمالاً باعث خواهد شد تا این دستگاه نتواند زودتر از سال ۲۰۲۶ یا ۲۰۲۷ به بازار بیاید.

به‌گزارش TheElec، مشکلات مربوط به هزینه‌های بالای تولید و راندمان تولید همچنان بزرگ‌ترین مانعی است که از تولید انبوه اپل واچ اولترا با نمایشگر microLED جلوگیری می‌کند، و حتی می‌تواند عرضه آن را به پس از سال ۲۰۲۶ موکول کند.

اپل ظاهراً حدود یک دهه است که روی فناوری سفارشی نمایشگر microLED کار می‌کند. این فناوری پیشرفته روشنایی بیشتر، رنگ‌های بهتر، دامنه پویای بهینه‌تر، زاویه دید بالاتر و مصرف انرژی پایین‌تر را فراهم می‌کند. همچنین گفته می‌شود که با این پنل، گویی تصاویر روی شیشه نمایشگر نقاشی می‌شوند.

عرضه اپل واچ اولترا microLED به‌خاطر پیچیدگی‌های تولید عقب می‌افتد

نسل فعلی اپل واچ اولترا نمایشگر ۱٫۹۳ اینچی دارد در حالی که مدل بعدی با پنل microLED نمایشگر ۲٫۱۲ اینچی خواهد داشت. مشکل اپل این‌جاست که هزینه تولید نمایشگری با این تراکم پیکسل بالا برای محصولی با قیمت ۷۹۹ دلار بسیار زیاد خواهد شد.

این رسانه کره‌ای می‌گوید شبیه‌سازی‌های تولید نشان می‌دهد که راندمان ساخت یک نمایشگر ۲٫۱۲ اینچی چندان خوب نیست و هزینه آن تا ۱۵۰ دلار به ازای هر پنل می‌رسد. این هزینه در حال حاضر حدود چهار برابر هزینه ۳۸ دلاری تولید پنل‌های OLED است.

هزینه ۱۵۰ دلاری برای پنل نمایش اپل واچ حتی از هزینه تولید نمایشگر ۶٫۱ و ۶٫۷ اینچی آیفون ۱۵ که به‌ترتیب ۸۰ و ۱۲۰ است نیز بیشتر می‌شود. این مسئله چنان مشکل‌ساز شده که گزارش امروز می‌گوید حتی پیش‌بینی عرضه اپل واچ اولترا با microLED برای سال ۲۰۲۷ می‌تواند بیش از حد خوش‌بینانه باشد.

اپل ظاهراً در نظر دارد که همه پنل‌های فعلی خود را در درازمدت با پنل‌های microLED جایگزین کند. بااین‌حال، باید دید که روند این تغییر چگونه پیش خواهد رفت.

درباره ی کامران جوادی