فروش اپل واچ‌های مجهز به سنسور اکسیژن خون دوباره ممنوع شد

در جدیدترین تغییرات مربوط به نبرد حقوقی ا‌پل با شرکت ماسیمو (Masimo)، ظاهراً دادگاه استیناف ایالات متحده تمدید مهلت موقت مربوط به ممنوعیت فروش اپل واچ را رد کرده است. با این وجود، کوپرتینویی‌ها یک بار دیگر باید فروش دستگاه‌های اپل وا‌چ سری ۹ و اولترا ۲ را از امروز متوقف کند. البته اپل اعلام کرده که فروش نسخه‌های بدون سنسور اکسیژن خون این دستگاه ادامه خواهند داشت.

اپل در چند وقت گذشته تلاش کرده تا با شیوه‌های مختلفی از ممنوعیت فروش دستگاه‌های اپل واچ جلوگیری کند و حالا این گزارش جدید، شکست آشکار غول فناوری را نشان می‌دهد. اوایل این هفته، ماسیمو نامه‌ای را منتشر کرده بود که نشان می‌داد اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا دستوری را برای حذف قابلیت اندازه‌گیری اکسیژن خون از اپل واچ را تأیید کرده است.

ظاهراً انجام این کار به اپل اجازه خواهد داد تا فروش دستگاه‌های خود را مجدداً آغاز کند، اما اپل هنوز این موضوع را تأیید نکرده است. بلومبرگ اخیراً در گزارشی گفته بود اپل برای جلوگیری از ممنوعیت فروش اپل واچ سری ۹ و اولترا ۲ در ایالات‌متحده که ناشی از نقض پتنت شرکت مسیمو بوده، ابزار سنجش اکسیژن خون را از این ساعت‌ها حذف می‌کند.

ممنوعیت اپل واچ ماه گذشته میلادی پس از آن اعلام شد که شرکت ماسیمو ادعا کرد غول سازنده آیفون بدون مجوز از پتنت سیستم نظارت بر اکسیژن خون آن استفاده کرده است.

«جو کیانی»، مدیرعامل و بنیانگذار ماسیمو در بیانیه‌ای گفت:

«تصمیم گرفته‌شده برای لغو موقعیت ممنوعیت فروش یک پیروزی برای یکپارچگی سیستم ثبت اختراع آمریکا و ایمنی افرادی است که به سنسور پالس اکسی‌متر متکی هستند. این امر تایید می‌کند که حتی بزرگ‌ترین و قدرتمندترین شرکت‌ها باید به حقوق معنوی مخترعان آمریکایی احترام بگذارند و باید با عواقب ناشی از نقض حق ثبت اختراع دیگران برخورد کنند.»

درباره ی کامران جوادی