فروش اپل واچ سری ۹ و اولترا ۲ رسماً در خرده‌فروشی‌ها متوقف شد

در آستانه اعمال ممنوعیت فروش اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا ۲ در آمریکا، کوپرتینویی‌ها حالا رسماً فروش این محصولات را در خرده‌فروشی‌های خود در ایالات‌متحده متوقف کرده‌اند. این شرکت در روزهای اخیر تلاش کرده بود که جلوی اجرای این حکم را بگیرد، اما در این زمینه ناکام بود.

اپل از ۴ روز پیش، فروش آنلاین اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا ۲ را در آمریکا متوقف کرد و اکنون نوبت به توقف فروش در فروشگاه‌های فیزیکی این شرکت رسیده است. براساس حکم مرکز تجارت بین‌الملل (ITC) که از ۲۵ دسامبر اعمال می‌شود، ورود این ساعت‌های هوشمند به ایالات‌متحده ممنوع خواهد شد. البته خرده‌فروشی‌هایی که هنوز از قبل در انبارهای خود این محصول را موجود دارند، می‌توانند این دستگاه‌ها را بفروشند اما دریافت و فروش موجودی جدید غیرقانونی است.

توقف فروش اپل واچ سری ۹ و اولترا ۲ در خرده‌فروشی‌های آمریکا

حکم ITC بخشی از پرونده نقض پتنت شرکت فناوری‌های پزشکی مسیمو به‌حساب می‌آید که بنیان‌گذارش یک ایرانی به نام «جو کیانی» است. مسیمو در سال ۲۰۲۰ در شکایتی از اپل مدعی شد که این شرکت پتنت‌های آن‌ها را نقض و اسرار تجاری این شرکت را برای تولید فناوری سنجش اکسیژن خون در ساعت هوشمندش سرقت کرده است.

این ممنوعیت درحال‌حاضر شامل حال آن دسته از اپل واچ‌هایی می‌شود که دارای حسگر سنجش اکسیژن خون هستند؛ بنابراین اپل واچ SE از این قاعده مستثنی است. اپل برای رفع این ممنوعیت باید به‌دنبال دادگاه تجدیدنظر باشد یا با مسیمو توافق کند. پیش‌تر جو کیانی گفته بود که آماده مذاکره با کوپرتینویی‌هاست، اما آن‌ها باید از مسیمو عذرخواهی کنند.

پس از اعلام رأی ITC، دولت آمریکا می‌توانست با حکم رئیس‌جمهور جلوی این ممنوعیت را بگیرد، اما «جو بایدن» هنوز چنین دستوری صادر نکرده است. با توجه به اینکه فرصت زیادی تا پایان مهلت وتوی این رأی باقی نمانده، به‌نظر نمی‌رسد که چنین اتفاقی رقم بخورد، اما باید ببینیم اتفاق غافلگیرکننده‌ای در ساعات پیش رو رخ خواهد داد یا خیر.

درباره ی کامران جوادی