مدیرعامل OpenAI: هدست ویژن پرو دومین فناوری چشمگیر جهان از زمان عرضه آیفون است

«سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI، به‌تازگی از هدست واقعیت ترکیبی اپل ویژن پرو تمجید و از آن به‌عنوان «دومین فناوری چشمگیر جهان» از زمان ظهور آیفون در سال ۲۰۰۷ یاد کرده است.

مدیرعامل OpenAI روز گذشته و یک هفته پس از عرضه هدست اپل ویژن پرو با قیمت ۳۵۰۰ دلار، نظر خود را در شبکه اجتماعی ایکس بیان کرده است. آلتمن همچنین در پاسخ به کاربر دیگری که گفته بود هدست اپل «احتمالاً بدترین نام را دارد»، گفت نام ChatGPT بسیار بدتر است.

او قبلاً نیز با حضور در در پادکست «ترور نوآ» با نام «What Now? with Trevor Noah» درباره نام ChatGPT صحبت کرده بود که به عقیده او افتضاح است.

هدست واقعیت ترکیبی اپل به کاربران اجازه می‌دهد که با محتواهای دیجیتال، به‌صورت یکپارچه با دنیای واقعی تعامل داشته باشند. در این سیستم، کاربران برنامه‌ها را از طریق چشم و انگشتان خود کنترل می‌کنند. اما فناوری جدید و انقلابی اپل هر اندازه که قابل‌توجه باشد، آلتمن از آن به‌عنوان «دومین دستگاه تأثیرگذار» جهان در ۱۷ سال گذشته یاد کرده است.

او اعلام نکرده که از نظرش، چشمگیرترین فناوری جهان چیست، اما می‌توان حدس زد که به هوش مصنوعی و شاید حتی چت‌بات ChatGPT اشاره داشته باشد که نوامبر ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد. آلتمن قبلاً گفته بود که هوش مصنوعی مانند زمانی که آیفون رایانه‌ای را در جیب کاربران قرار داد، در مسیر تغییر جهان است.

ChatGPT با قابلیت‌های خود، به روش‌های بی‌سابقه‌ای بر صنعت و زندگی روزمره تأثیر گذاشته است. آلتمن قبلاً به توسعه‌دهندگان گفته بود که می‌خواهد ChatGPT را به یک «دستیار شخصی فوق هوشمند» برای کار تبدیل کند.

ویژن پرو با قیمت ۳۵۰۰ دلار، یکی از گران‌ترین دستگاه‌های فناوری محسوب می‌شود، اما ظاهراً شروعی قوی داشته است. آمار ارائه‌شده نشان می‌دهد که بیش از ۲۰۰ هزار واحد ویژن پرو از زمان اولین عرضه آن در ایالات‌متحده به فروش رسیده است.

درباره ی کامران جوادی