مدیر ارشد متا: گوگل درخواست ما برای آوردن پلی استور به هدست VR کوئست را نپذیرفت

هدست واقعیت مجازی متا راهی طولانی برای رسیدن به نقطه فعلی پیموده است. لیست برنامه‌های در دسترس این هدست، تنوع و تعداد بالایی دارد. اما این شرکت به‌راحتی به این نقطه نرسیده است. آن‌ها ظاهراً در گذشته برای افزایش تعداد این برنامه‌ها از گوگل درخواست کرده بودند تا پلی استور را به هدست کوئست بیاورد، اما گوگل این پیشنهاد را نپذیرفت.

«اندرو باسورث»، مدیر ارشد فناوری متا، اخیراً در اینستاگرام از کاربران خواست تا هر سؤالی دارند، بپرسند تا او هم پاسخ دهد. در این پرسش‌وپاسخ‌ها در مورد هدست واقعیت مجازی کوئست و برنامه‌های دوبعدی اندروید در کوئست ۳ بحث شد. درحال‌حاضر هدست‌های واقعیت مجازی با سیستم‌عامل اصلاح‌شده اندروید اجرا می‌شوند و از نصب برنامه‌های اندروید نیز پشتیبانی می‌کنند. اما به‌طور رسمی، تنها تعداد بسیار کمی از برنامه‌های اندروید برای دانلود در دسترس آن‌ها هستند.

پلی استور در هدست‌واقعیت مجازی متا

ظاهراً متا پیش‌تر مستقیماً از گوگل برای آوردن اپ‌های بیشتر به هدست خود کمک خواسته بود. باسورث در جلسه پرسش‌وپاسخ خود توضیح داد که انتقال برنامه‌های اندروید به کوئست مسئله اصلی نیست، زیرا توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های موجود را برای اجرا در کوئست تغییر دهند. درعوض مسئله توزیع این برنامه‌هاست؛ به همین دلیل متا از گوگل خواست تا پلی استور را به کوئست بیاورد، اما گوگل تمایلی به این کار نداشت. احتمالاً این رد درخواست پشت‌پرده‌هایی داشته باشد که ما از آن بی‌اطلاع هستیم.

باسورث می‌گوید: «توسعه‌دهندگان اندرویدی که APK دارند و فایل آن‌ها روی تلفن‌های اندرویدی اجرا می‌شود، بدون هیچ مانعی می‌توانند آن را به هدست واقعیت مجازی کوئست بیاورند. آن‌ها فقط باید APK را برای ما ارسال کنند تا در صورت لزوم، با اعمال تغییراتی آن را به نسخه VR تبدیل کنیم.»

قابل‌توجه است که نسخه VR پلی استور برای مدت کوتاهی در هدست DayDream گوگل در دسترس بود، اما مدت‌هاست که پلتفرم واقعیت مجازی مبتنی بر اندروید DayDream و پلی استور آن تعطیل شده است.

هدست واقعیت مجازی کوئست ۳ اکنون با قیمت ۴۹۹ دلار در دسترس است.

درباره ی کامران جوادی