نسل اول اپل‌‌واچ، ازجمله مدل طلایی ۱۷ هزار دلاری، در لیست محصولات منسوخ‌شده اپل قرار گرفت

براساس یک یادداشت داخلی، اپل ظاهراً تمام مدل‌های نسل اول اپل واچ را که سال ۲۰۱۵ عرضه شده بودند، به لیست محصولات «منسوخ‌شده» خود اضافه کرده است. درنتیجه این دستگاه‌ها دیگر واجد شرایط تعمیر یا ارائه خدمات دیگر در فروشگاه‌های اپل و مراکز ارائه‌دهنده خدمات مجاز آن نیستند.

MacRumors در گزارش جدید خود توضیح می‌دهد که اپل در یک یادداشت داخلی به این موضوع اشاره کرده است. براساس این گزارش، لیست مدل‌های منسوخ‌شده اپل واچ شامل نسخه‌ای با روکش طلای ۱۸ عیار می‌شود که در زمان عرضه خود تا ۱۷ هزار دلار قیمت داشت. تولید این اپل واچ طلایی در سال ۲۰۱۶ متوقف شد و غول فناوری آن را با یک مدل سرامیکی جایگزین کرد که با برچسب قیمت ۱۲۹۹ دلاری خود یک گزینه لوکس مقرون‌به‌صرفه‌تر محسوب می‌شود.

همچنین تمام نسخه‌های آلومینیومی و فولادی ضدزنگ ۳۸ میلی‌متری و ۴۲ میلی‌متری اپل واچ اصلی ازجمله نسخه‌های Hermès نیز طبق این یادداشت، اکنون به‌عنوان منسوخ‌شده طبقه‌بندی شده‌اند.

پایان پشتیبانی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نسل اول اپل واچ

اپل ۷ سال پس از توقف عرضه محصولات خود برای فروش، آن‌ها را به لیست محصولات منسوخ‌شده اضافه می‌کند. عرضه اپل واچ اصلی در سپتامبر سال ۲۰۱۶ و پیش از عرضه مدل‌های سری ۲ و سری ۱ اپل واچ متوقف شده بود، بنابراین مدل‌های نسل اول اکنون از مرز هفت‌ساله خود عبور کرده‌اند. همچنین این دستگاه‌ها که به‌طور گسترده به‌عنوان سری ۰ نامیده می‌شوند نیز پس از watchOS 4.3.2 در سال ۲۰۱۸، به‌روزرسانی نرم‌افزاری دیگری دریافت نکرده‌اند.

در‌نهایت باید اشاره کرد که غول سازنده آیفون هنوز لیست محصولات قدیمی و منسوخ‌شده موجود در وب‌سایت خود را به‌روزرسانی نکرده است، اما با توجه به اعلام این موضوع در یادداشت داخلی این شرکت، احتمالاً در آینده‌ای نزدیک شاهد تغییر آن خواهیم بود.

درباره ی کامران جوادی