هواوی احتمالاً در بازار هدست‌ها رقیب اپل می‌شود؛ عرضه دستگاهی شبیه ویژن پرو در آینده

هواوی ظاهراً درحال کار روی یک دستگاه رقیب برای ویژن پرو اپل است. از آنجایی‌ که هدست اپل یک نوآوری جدید محسوب می‌شود، تعجبی ندارد که شرکت‌های دیگر مانند هواوی نیز در توسعه این مدل دستگاه‌ها وارد شوند. به‌نظر می‌رسد که دستگاه واقعیت ترکیبی این شرکت چینی از برخی جهات حتی بهتر از ویژن پرو باشد.

به گزارش PhoneArena و به نقل از پستی که مدیر بازاریابی اسبق کمپانی میزو در ویبو منتشر کرده است، این محصول با نام ویژن هواوی عرضه می‌شود و وزن آن ۳۵۰ گرم است؛ درحالی‌که ویژن پرو اپل ۶۰۰ گرم وزن دارد. وزن سبک‌ این دستگاه به کاربران اجازه می‌دهد که مدتی طولانی و بدون احساس سنگینی سر، از این گجت پوشیدنی استفاده کنند. بسیاری از خریداران ویژن پرو به‌دلیل سنگین‌بودن این دستگاه هنگام قراردادن روی سر، این گجت پوشیدنی را به فروشگاه‌های اپل بازگردانده‌ و خواهان برگشت پولشان شده‌اند.

آیا هواوی ویژن قادر به رقابت با اپل ویژن پرو خواهد بود؟

مانند ویژن پرو، هواوی ویژن نیز احتمالاً به پنل‌های ۴K Sony Micro-OLED مجهز خواهد شد. البته تفاوت‌های مهمی بین این دو هدست وجود خواهد داشت. ویژن پرو قابلیتی به نام EyeSight دارد که درواقع روی نمایشگر خارجی این دستگاه، چشم کاربر را به نمایش می‌گذارد. احتمالاً این ویژگی در ویژن هواوی وجود نخواهد داشت. در اوت سال ۲۰۲۳ میلادی، این شرکت چینی با معرفی سری میت ۶۰ توانست توجهات جهانی را جلب کند. میت ۶۰ پرو از پردازنده ۵G قدرتمند کرین ۹۰۰۰S بهره می‌برد. به‌نظر می‌رسد که هواوی از همین پردازنده قدرتمند در ساخت دستگاه واقعیت مجازی خود استفاده کند، اما احتمالاً از نظر عملکرد به‌مراتب ضعیف‌تر از چیپ‌های M2 و R1 ویژن پرو خواهد بود.

هواوی

شایعات فعلی حاکی از آن است که هواوی برای تولید پردازنده‌های اختصاصی خود بازهم به کمپانی HiSilicon تکیه می‌کند. درواقع هواوی مالک این شرکت است. بااین‌حال، HiSilicon باید پردازنده بسیار قدرتمندی را برای استفاده در دستگاه واقعیت مجازی هواوی توسعه دهد که شاید نتواند به‌خوبی از پس آن برآید. بزرگ‌ترین کارخانه تراشه‌سازی چین، SMIC، به‌دلیل تحریم‌های ایالات‌متحده قادر به تهیه دستگاه لیتوگرافی فوق‌فرابنفش (EUV) نیست و این ابزار برای تولید SoCهای پیشرفته لازم است. با‌این‌حال، به‌نظر می‌رسد که SMIC می‌تواند با فناوری‌های فعلی که در اختیار دارد، چیپ‌های ۵ نانومتری برای هواوی تولید کند.

چگونگی تهیه چیپ‌های موردنیاز برای تولید دستگاه واقعیت ترکیبی هواوی، احتمالاً در آینده داستان جذابی خواهد داشت. کمپانی چینی قصد دارد دستگاه خود را با وزن و قیمتی نصف ویژن پرو ارائه دهد. از نظر قیمت هم احتمالاً برچسب ۱۷۵۰ دلاری خواهد داشت. با توجه به وزن و قیمت به‌مراتب پایین‌تر از ویژن پرو، احتمالاً قابلیت‌های این دستگاه هواوی نیز کمتر از دستگاه واقعیت ترکیبی کوپرتینویی‌ها خواهد بود. درنتیجه احتمالاً این دستگاه نمی‌تواند رقیب قدری برای ویژن پرو باشد.

درباره ی کامران جوادی